Здоровий спосіб життя

Участь у спортивних змаганнях стимулює навчально-тренувальний процес, виховує у спортсменів волю, риси самостійності і відповідальності перед колективом за результати своєї діяльності, спортивної підготовленості. Змагання проводяться відповідно до положень і правил, затверджених відповідними організаціями. Їх проводять спеціальні суддівські колегії. Спортсмени на змаганнях виступають, як правило, самостійно: виконують розминку, боряться за перемогу, відпочивають між спробами.

Самостійні тренувальні заняття (самотренування) спортсмени проводять індивідуально або в складі невеликої групи. Самотренування організовується в ненавчальний час за індивідуальним планом. Зазвичай заняття проводяться без безпосередньої участі тренера: він лише допомагає в їх плануванні, аналізі та оцінці. Найбільшого успіху в самотренуванні досягають учні, добре підготовлені теоретично, що займаються в спортивних секціях. Таких самостійних тренувальних занять може бути 1 , 2 і 3 на тиждень. У канікулярний же період, під час виробничої практики можна збільшити кількість занять до 5-6 на тиждень. Тривалість кожного такого заняття коливається від 1 до 1,5-2 год.

Іншими формами самостійних занять фізичними вправами, які сприяють зростанню рівня тренованості спортсмена, є ранкова спеціалізована гімнастика, виконання домашніх завдань, активна участь у фізичній праці.

Ранкова спеціалізована гімнастика (РСГ) являє собою збільшену за часом ранкову гігієнічну гімнастику, в якій окрім гігієнічних і оздоровчих ставляться і вирішуються задачі щодо вдосконалення окремих елементів техніки, вихованню окремих фізичних якостей, наприклад сили. Тривалість одного заняття індивідуальне і може коливатися від 30-40 до 50 хв. За структурою таке заняття РСГ нагадує навчально-тренувальне заняття: воно включає всі три його частини - підготовчу, основну і заключну. Перша частина більш тривала, в ній вирішуються переважно гігієнічні завдання, властиві ранковій гімнастиці. Основна ж частина невелика: в РСГ не потрібно застосовувати великі обсяги та інтенсивні навантаження. Її засобами є ходьба, біг, загальнорозвиваючі вправи, нескладні елементи техніки обраного виду спорту, інші спеціальні вправи.

У тренувальних цілях виконуються також домашні завдання. У них, як правило, включають вправи, спрямовані на переважне виховання найбільш важливих для даного спортсмена фізичних якостей, на ліквідацію відставання в техніці окремих рухів, наприклад: підтягування у висі, згинання та розгинання рук в упорі лежачи, піднімання і опускання тулуба в положенні лежачи на спині, вправи зі скакалкою, гантелями, гирею. Найчастіше домашнє завдання спортсмен отримує від тренера (викладача), але може і сам для себе сформулювати завдання, виходячи із завдань спортивної підготовки, особистої зацікавленості.

 

Джерело: издательство "Высшая школа", г. Москва, 1989 г, Книга - "Физическое воспитание"

PS: Будемо вельми вдячні, якщо Ви поділитесь даним матеріалом зі своїми друзями в соц.мережах.